Yeni Başlayanlar İçin En İyi 8 Ücretsiz 3D Modelleme Programı

3D modelleme yapmak öğrenmesi zor olan ve süreç isteyen bir edinimdir. Bu neden ötürü hayalini kurduğunuz harika 3D modeli üretmeden önce, bazı aşamalardan geçmeniz gerekebilir. Birçok profesyonel CAD programı, belkide hiç bir zaman kullanmayacağınız veya veya hiç bir zaman ihtiyaç duymayacağınız özelliklerle doludur.

Yeni başlayanlar için çok sayıda 3d modelleme programı mevcuttur. Daha sade olmaları, daha az özellik içermeleri ve kullanımı kolay olmasından dolayı tercih edilebilirler. Ayrıca ücretsizdirler. İşte en iyi 10 ücretsiz 3d modelleme programı’ nı sizler için sıralarık.

En İyi 8 Ücretsiz 3D Modelleme Programı

1. TinkerCAD

TinkerCAD renki ve eğlenceli arayüzünün yanında, çok fazla eğitim kaynağı ile de CAD yazılım deneyimi olmayan çocuklar ve kişiler içindir. Programın en iyi özelliklerinden birisi de doğrudan web tarayıcında çalışmasıdır.

TinkerCAD’in renkli görünümü programın sizde basit olduğu algısını oluşturmasın! Autodesk firmasına ait olan bu yazılım, 3d tasarımın temel kavramları olan silindir, küp ve küre gibi temel geometrik şekilleri kullanarak bir fikri CAD modele dönüştürmenize kolaylık sağlar. Profesyonel tasarımcılar bile bu yazılımı kullanmaktadır çünkü daha karmaşık tasarımlara geçmeden önce TinkerCAD ile hızlıca tasarımlarını oluşturabilirler.

Ayrıca TinkerCAD kullanıcılarına Codeblocks adlı kod satırlarını kullanan 3 boyutlu nesneler oluşturmak için bir özellik de sağlar.

Kaynak: TinkerCAD

TinkerCAD nedir?

Tinkercad , 3 boyutlu tasarım, elektronik ve kodlama için ücretsiz, kullanımı kolay bir uygulamadır.

TinkerCAD nasıl indirilir?

2. Vectary

Vectary web tarayıcısında çalışan en kolay çevrimiçi tasarım aracı olduğunu söylemektedir.

Vectary, grafik tasarım, ürün tasarımları ve oyun tasarımlarında kullanılan bir yazılımdır. Görüntüleri gerçek zamanlı olarak işleme kapasitesine sahiptir. Program modelleme yapmak isteyen herkesin işine yarayacaktır.

Vectary, ücretsiz 3d modelleme programı, kullanım açısından daha önce tecrübe gerektirmemektedir. Ancak yine de tasarım hakkında temel bilgileri bilmek gerekir. Yine kütüphaneden sürükleyip bırakabileceğiniz 3D nesneleri bulabilirsiniz. Yeni başlayan kullanıcılar önceden oluşturulmuş paket tasarımlardan, tipografi özelliklerinden yararlanabilirler.

Vectary’nin arayüzü kullanması kolaydır.Bunun yannda program paylaşım özelliklerini de içerir. Bu sayede kullanımı eğlenceli hale gelir ve başkalarıyla iletişim kurmayı da kolaylaştırır.

Yazılımın Ücretsiz bir sürümü mevcuttur. Tabi ücretsiz bir şekilde oluşturulabilecek proje sayısı sınırlıdır.

Kaynak: Vectary

Vectary nedir?

Kullanımı kolay bir çevrimiçi 3d modelleme yazılımıdır.

Vectary nasıl indirilir?

3. Meshmixer

Meshmixer programı, Autodesk firması tarafından geliştirilmiş bir 3 boyutlu modelleme programıdır. Kullanıcıların 3B modelleri kolaylıkla oluşturmasına, şekillendirmesine, ve birleştirmesine imkan tanır.

Meshmixer, özellikle yeni başlayanlar için ve 3D baskı almak isteyen kullanıcılar için harika bir programdır. Neden mi? Çünkü Meshmixer, herhangi bir 3D baskı uygulaması için özel olarak tasarlanmış özelliklere sahiptir. 3d Baskı için destek yapıları ekleyebilir, tasarımınızı 3 d yazıcıya uygun olarak dönüştürebilirsiniz.

Bunun yanında bu program, 3B modelleri temizlemek ve onarmak isteyen 3B kişiler için de idealdir çünkü program bunu yapmak için özellikler içerir. Buna temel bir 3B modelleme aracı açısından bakıldığında, Meshmixer herhangi bir modeli düzenleme, onarma ve optimize etme kapasitesine sahiptir. Ayrıca hacimler ve yüzeyler için çeşitli şekillendirme araçları, ağ onarımı, otomatik yüzey hizalamaları ve modelinizi analiz etmek ve optimize etmek için çeşitli yollar vardır.

Kaynak: Meshmixer

Meshmixer nedir?

Meshmixer üçgen ağlarla çalışmak ve bir 3d taramayı temizlemek ve 3d baskı almanıziçin kullanılan bir yazılımdır.

Meshmixer nasıl indirilir?

4. SculptGL

SculptGL kullanımı kolay web tabanlı çalışan bir programdır. Bu programda her şey sıfırdan tasarlanmamaktadır. Bunun yerine yazılım size bir kil verir ve bunu araçlarla tasarımınızı yapmanıza imkan sağlar.

SculptGL mükemmel bir yazılımdır. Ancak, mekanik parçalar tasarlamak için uygun bir program değildir. Daha çok heykel uygulamaları için biçilmiş kaftandır. Ayrıca hem fare hem de çizim tableti ile kullanabilirsiniz.

Kaynak: SculptGL

SculptGL nedir?

SculptGL , Montréal Üniversitesi öğrencisi Stephane Ginier tarafından oluşturulan ücretsiz bir 3D şekillendirici CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) programıdır.

SculptGL nasıl indirilir?

5. ZBrushCoreMini

ZBrushCoreMini Yeni başlayanlar için tasarlanan dijital modelleme programıdır. Daha önce 3d modelleme deneyimi olmayanlar için öğrenmesi kolaydır.

ZBrushCoreMini, kullanıcılarının fırça darbelerini kullanarak nesneleri düzenlemesine imkan veren bir şekillendirme programı olarak benzersizdir. Kullanıcı, temelde daha sonra 8 farklı alet kullanılarak titizlikle değiştirilebilen bir parça kil ile başlar. “Sanal kilinizi” eklemenize, düzleştirmenize, çıkarmanıza, şişirmenize, sıkıştırmanıza veya parlatmanıza olanak tanır. Heykelinizi şekillendirmeyi bitirdikten sonra dokuları da boyayabilirsiniz.

Kaynak: ZBrushCoreMini

ZBrushCoreMini nedir?

ZBrushCoreMini , herkesin öğrenebileceği, menü, palet ve ayarı gibi zor süreçleri öğrenmeye gerek kalmadan şekillendirmeye başlamasına olanak tanıyan aerodinamik bir arayüzlü bir programdır.

ZBrushCoreMini nasıl indirilir?

6. Leopoly

Leopoly, bir CAD programından daha çok bir 3d şekillendirme aracıdır, Program web tarayıcı üzerinde ücretsiz çalışan bir platformdur. İnsanlar kendi modellerini oluşturabilir ve özelleştirebilirler. 3d yazıcı ile yazdırmak isteyenler için de bu program çok kullanışlıdır.

Leopoly, arayüz bakımından basit ve kullanışlı araçlarla donatılmıştır. öğrenmesi ve kullanması kolaydır. Tasarıma kil topuyla veya diğer temel şekillerle başlanabilir.

Leopoly yoluyla oluşturulmuş 3d model doğrudan 3d yazıcınıza hazırlanıp gönderilebilir. Ayrıca kullanıcılar, üzerinde çalışabilecekleri edilebilecek mevcut projeleri içeren bir kütüphaneye ulaşabilirler.

Kaynak: Leopoly

Leopoly nedir?

Leopoly , 3d baskı alabilmek ve dijital nesneler tasarlayabilmek için özelleştirilmiş bulut tabanlı bir 3d modelleme programıdır.

Leopoly nasıl indirilir?

7. SketchUp

SketchUp programı, kullanımı kolay bir CAD programı olarak kabul edilir. 2000 yılında piyasaya çıktığı ilk günden bu yana her zaman ücretsiz bir sürümü mevcuttur. Yeni başlayanlar için ücretsiz sürümüne odaklanacağız.

Kullanıma başlamadan önce web sitesi üzerinde bir hesap açmak gerekmektedir. SketchUp’ın ücretsiz sürümü tarayıcı üzerinde çalışmaktadır. Öğrenmesi kolaydır ve araçlarını kullanarak nesneler kolayca tasarlanabilir.

SketchUp Mimarlar, tasarımcılar ve film yapımcıları tarafından kullanılmasının yanı sıra yeni başlayanlar için de çok ideal bir programdır.

Kaynak: SketchUp

SketchUp nedir?

SketchUp , öğrenmesi basit ancak güçlü bir tasarım seti ile herkesin 3d modelleme yapabileceği bir tasarım yazılımıdır.

SketchUp nasıl indirilir?

8. Wings 3D

Wings 3D, özellikle yeni başlayanlar için çok kullanışlı bir programdır.

Arayüz olarak 3D modellemeyi basitleştirmiş program, işlem yaparken seçilen araca göre bir kullanıcı ara birimi kullanır. Menüler üzerine mouse ile gelerek her menü’nün açıklaması elde edilebilir. Buda programı anlamayı kolaylaştırır.

Wings 3D, modeli taşıma, döndürme, ölçekleme, ekstrüzyon, kaynak yapma, gibi özelliklerin yanı sıra, aynalama, maskeleme, bükme gibi bir çok özellikte barındırır.

Bu 3D modelleme programını kullanan büyük bir topluluk vardır. Bu da programı öğrenirken bir ekosistemden faydalanmaya imkan tanır.

Kaynak: Wings3d

Wings 3D nedir?

Wings 3D , Izware’den Nendo ve Mirai’den esinlenen açık kaynaklı ve ücretsiz bir modelleme programıdır.

Wings3d nasıl indirilir?


Bir yorum yazın


İçindekiler