Parçaları 3D Baskı ile Üretilmiş Bugatti’nin Divo Supercar Modeli

Otomotiv endüstrisinde Katmanlı imalat teknolojisi kullanımı gitgide artmaktadır. Katmanlı imalat sağlayan 3d yazıcı teknolojisi, prototipleme sürecinden otomobil parçalarının üretimine kadar birçok aşamada kullanılmaktadır. Hala yollarda giden tamamen 3d baskı ile üretilmiş bir araba göremesekte, her geçen gün büyük bir hızla, otomotiv endüstrisinin katmanlı 3d baskı teknolojisi ile böyle bir projeyi tamamlayacaktır. Klasik araçlardan, özelleştirilmiş araçlara kadar,  3d baskı kullanılarak birçok yeni proje üretilebilir. Fransız otomotiv üreticisi olan Bugatti, yeni otomobiline, Divo Supercar’a 3d baskılı araba parçaları eklemiştir. Bu blog yazısında lüks otomobil üreticisi tarafından geliştirilen bu yeni projeyle ilgili her şeyi size anlatacağız!

Otomotiv sektörü için 3d baskı

Katmanlı imalatın otomotiv endüstrisine gerçekten faydası olabilir. Neden mi? Çünkü 3d katmanlı imalat, prototip oluşturmak, araba tasarımı üzerinde çalışmak veya fonksiyonel araba parçaları üretmek için mükemmel bir yoldur. 3d baskı teknolojisi, otomotiv endüstrisi için gerçekten çok yardımcı oluyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, ürün geliştirmeye yardımcı oluyor, ancak aynı zamanda bu sektörde farklı seviyelerde tasarruf yapmak için en iyi çözüm oluşturuyor. Artık 3d katmanlı imalat ile araba parçalarının basılmasının ve prototiplerin oluşturulmasının mümkün ve daha ekonomik olduğunu biliyorsunuz. Aynı zamanda 3d baskı üretim sürecinin de kendisi değişik alternatiflerin, üretim modellerinin önceden düşünülmesinde ve tahayyül edilmesinde faydalı olabilir.

Örneğin, otomobil üreticisi Volkswagen Autoeuropa, bazı araçlarını üretmek için 3d baskı kullanıyor. Şirket, katmanlı imalat kullanımı sayesinde 2017 yılında 250.000 € tasarruf sağladığını tahmin ediyor. Bu teknoloji, araç üreticilerinin gereksiz takım elamanı yatırımlarını ve harcamalarını azaltmaya yardımcı olabilir.

3d baskı, otomobil üreticilerinin yepyeni projeler geliştirmeleri için de yeni bir yoldur. Örneğin, kısa bir süre önce, düşük basınç, darbe ve çeşitli güvenlik sorunları gibi bazı geleneksel lastik sorunlarından kaçınmaya olanak tanıyan yeni bir inovasyon olan Michelin tarafından yaratılan umut verici 3d baskılı lastik üzerine çalışmalar bunlardan bir diğeridir. Yeni 3d yazıcılar ve malzemeler sayesinde, ek imalat, otomobil ekipmanları açısından yeni ilginç olanaklar sunuyor.

Gördüğünüz gibi, bu ileri teknoloji, otomotiv sektöründeki çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. 3d modelleme yazılımı ve 3d baskı teknolojisi, herhangi bir tasarım üzerinde çalışmayı, hızlı prototip oluşturmayı ve nihai bir ürün oluşturmayı sağlar.

Divo’nun arka ızgarasını süsleyen 3d baskı elemanları (Resim: Bugatti Automobiles SAS)

Parçaları üretilmek için 3d baskı kullanılan Bugatti

3d baskı, özellikle otomobil parçalarının tasarımı söz konusu olduğunda daha fazla özgürlük anlamına gelir. Tasarımı değiştirmek, örneğin kitlesel kişiselleştirmeye kolayca izin vermek mükemmeldir. Parçaların yapısı üzerinde çalışmak ve bunları geliştirmek için en iyi yöntemdir. Örneğin, bu imalat yöntemini parçaların ağırlığını azaltmak veya malzeme kaybını azaltmak için kullanmak mümkündür, çünkü sadece proje için gerekli olan malzeme miktarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, daha hafif ürünler ve daha az malzeme kullanılması da parçalarınızı üretmek için daha düşük bir bütçe anlamına gelir.

Bugatti, bu arabanın oluşturulması için ilave üretim teknolojisini kullandıysa, tam olarak parçalarının ağırlığını azaltmak istedikleri için. Bu araç için 3d baskılı fin arka lambaları, onları önceki Chinon modelinden daha hafif yapıyor. Otomobil parçalarının ve tüm otomobilin toplam ağırlığının azaltılması, performansını artırabilir.

Bugatti Başkanı Stephan Winkelmann, bu yeni Divo Supercar’ın gerçekten hızlanma ve çeviklik açısından daha yüksek bir performansa sahip olduğunu belirtiyor. Bir önceki modele göre daha aerodinamik ve gerçekten daha hızlı. Bu parçaların otomobilin ve tüm markanın küresel estetiğini gerçekten eşleştirdiğini de söyleyebiliriz.

Katmanlı imalat aynı zamanda küçük üretim çalışmaları için harika bir üretim yöntemidir. Bugatti bu parçaya sadece 40 arabada ihtiyaç duyuyordu dolayısıyla bu kadar az adetli bir parçanın üretilmesinin en ekonomik yolu 3d baskı teknolojisinin kullanımıdır.

3D baskı arka ızgara elemanları ile Bugatti Divo, (Resim: Bugatti Automobiles SAS)

Bugatti’de 3d baskının önceki kullanımı

Bugatti’nin ilk defa otomobillerinden birinin üretim sürecinde 3d baskı yapması söz konusu değil. Gerçekten de, üretici, önceki modelinde Bugatti Chiron için 3d baskılı fren kaliperi (çap ölçer, kumpas) geliştirdi.

3d baskının ilk kullanımları oldukça ümit verici olduğundan, giderek daha fazla otomobil üreticisinin bu teknolojiyi kullanmaya istekli olduklarını ve aynı zamanda daha büyük parçaların basılması için kullanmaya da başlayacağını düşünüyoruz. Katmanlı üretim, bu sektörde özellikle etkili olup, otomobil yapılarının daha da iyileştirilmesini sağlayacak ve yardımcı olacaktır.

Otomobil üreticileri, 3d baskıdan en iyi şekilde yararlanmaya, klasik otomobiller inşa etmeye veya bu Divo Supercar gibi daha olağanüstü projelere imza atmaya başlıyor. 3d yazıcılar artık kalitatif parçalar yaratmaya ve projeyi daha kolay bir şekilde inşa etmeye ve enjeksiyon kalıplama gibi teknolojilerden daha düşük bir bütçeye sahip olmaya olanak sağlıyor.

 

Kaynaklar: Bugatti, Sculpteo


Bir yorum yazın


İçindekiler