Hızlı Sıvı Baskı: 3D ve 4D baskı arasında şişme yapılar oluşturma

Yeni katkı maddeleri üretim teknolojileri oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor: yeni malzemeler, yeni 3D yazıcılar, yeni 3D baskı yöntemleri, tüm bu yenilikler yeni ve şaşırtıcı uygulamalara olanak sağlıyor. 3D baskı, otomotiv endüstrisi için büyük bir varlıktır, ancak yeni teknolojiler, yeni yapılar, daha da ileri gitmeye ve fütüristik arabalar yaratmaya izin verirse ne olur?

Bu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve otomobil üreticisi BMW’den Öz-Montaj Laboratuvarı’nın bu işbirliğiyle tam olarak ne oluyor. Yeni bir 3D baskı prosesi olan Rapid Liquid Printing tekniği, yeni ve inanılmaz şekil değiştiren yapılar oluşturmasını sağladı. 3D baskıdan daha fazlası, bu şişirilebilir yapılar gerçekten 4D baskıya yakındır.

Bu 3D şişme yapılar nelerdir? Nasıl geliştirilir? Bu inanılmaz yeniliği keşfedin!

Hızlı Sıvı Baskı: Bu yeni teknoloji nedir?

Hızlı Sıvı Baskı Oluşturulması

Şaşırtıcı ve etkileyici şişirilebilir yapılar yaratmak için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ‘den Kendi Kendine Montaj Laboratuarı, geçtiğimiz yıl kendi geliştirdiği bir teknolojiyi kullandı. Buna Hızlı Sıvı Baskı teknolojisi dendi. İlk önce ofis mobilyası üretmek için kullandılar, aynı zamanda Christophe Guberan gibi 3D tasarımcılarla işbirliği içinde harika yapılar oluşturdular.

Bu 3 boyutlu baskı tekniğinde çok hızlı bir şekilde mobilya üretmek için ve normal 3D yazıcılardan daha büyük bir ölçekte çalıştılar. Bu teknolojinin baskı hızı etkileyici. Nasıl çalıştığını görelim.

Hızlı Sıvı Baskı 3D baskı süreci nedir?

Rapid Liquid Printing teknolojisi bir robotik sistem kullanır ve her boyutta nesne oluşturabilir. Bir katman katman işlemi değildir, nesnenin şeklini, sıvı jel süspansiyonunda uzayda serbestçe çizer.

Bu işlem için, nozul içinde iki farklı malzeme karıştırılır ve daha sonra kimyasal olarak kürlenir. Jel ekstrüde malzemeyi askıya almak için buradadır, bu yüzden yerçekimi ile uğraşmak zorunda kalmaz. Yazdırma işlemi sadece birkaç dakika sürer ve boyut sınırlaması yoktur, yani büyük veya küçük projeler yazdırmak mümkündür.

BMW ve MIT: Şişirilebilir yapılar yaratmak için bir işbirliği

Otomotiv endüstrisinde katmanlı üretimi

Blogumuzda, katmanlı imalatın otomotiv sektörüne nasıl yardımcı olduğunu, bazı araba parçaları yarattığını veya yakında 3D baskı otomobilini nasıl üreteceğini gördük.

 

Bu teknoloji, yedek parçaların oluşturulması ve değiştirilmesi için, aynı zamanda bazı parçaların ağırlığını azaltmaya izin veren bazı tasarım ve yapıları iyileştirmek için özellikle uygundur. Araba panelleri, iç mekanlar, vb. İçin birçok araba parçası 3D olarak yazdırılabilir. Bu, otomobil üreticilerinin üretim için parça oluşturmasına veya prototip oluşturmasına gerçekten yardımcı oluyor, tüm ürün geliştirme sürecini tamamen iyileştirebilir.

 

Gerçekten de, 3D baskı teknolojisi sadece otomotiv parçaları için değil, bu endüstride çeşitli seviyelerde kullanılabilir. Örneğin, Volkswagen Autoeuropa takım maliyetlerini düşürdü. 2016 yılında 150 000 € tasarruf etti. 3D baskı araçları da bütçeyi azaltmanın harika bir yoludur, düşünün!

Geleceği inşa etmek için kullanılan teknoloji

MIT tarafından geliştirilen Hızlı Sıvı Baskı teknolojisi, inanılmaz bir otomotiv projesine hayat vermek için kullanılmıştır. Gerçekten de, BMW deney mühendisliğinin ürünlerini geliştirmelerine nasıl yardımcı olabileceğini görmek istedi. Fütürist bir araba yaratmak için katkı üretimi gibi ileri teknolojiyi kullanmak istediler. Bu onların geleneksel üretim teknikleriyle çözülemeyen yeni bir pnömatik malzeme üretmelerini sağladı.

Amaçları neydi? Araç içi için 3D baskılı şişme yapılar yaratmak. Proje Sıvı Baskılı Pnömatik olarak adlandırılmaktadır. Bu şişirilebilir yapılar, içindeki hava basıncının seviyesine bağlı olarak şekillerini değiştirebilen araba koltukları oluşturmaya izin verebilir.

Onlar aslında şişme prototipler oluşturmayı başardılar! Aşağıdaki videoda gördüğünüz gibi, MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen parçalar şekil değiştiriyor ve proje gerçekten umut verici.

Şekil değiştiren nesneler: 4D baskı teknolojisiyle tanışın!

Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) bulunan Öz Montaj Laboratuvarı da 4D baskıyı geliştirmek için çalışıyor. MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen bu şişirilebilir yapılar şekil değiştirebilir. Rapid Liquid Printing bir 3D baskı teknolojisiyse, bu şişme prototipleri 4D baskı teknolojisine oldukça yakınlaştıran benzerlikler görebiliriz. Gerçekten de, 4D baskı teknolojisinin temel özelliği, basılı nesnenin kendisini dış enerjinin etkisi üzerinde başka bir yapıya dönüştürmesidir.

Burada, bu şişirilebilir yapılar kendilerini tamamen değiştirebilir. Araba koltukları için kullanıldığında, otomobilin yolcularına otomatik olarak uyarlanacaktır. Şekil otonomdur ve çevresine tepki verir.

4D baskı teknolojisi hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, bu açıklayıcı blog gönderisine göz atın.

Rapid Liquid Printing teknolojisi daha da ilerlemeyi ve yeni etkileyici ve ilginç projeler getirmeyi amaçlıyor. BMW gibi otomobil üreticileri, artan üretim teknolojisine artan bir ilgi gösteriyor ve bu şişme yapılar gibi yeni yenilikçi çözümler geliştirmeyi mümkün kılıyor.

MIT tarafından geliştirilen bu 3D baskı projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yeni 3D baskı deneyleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, haftalık bültenimize abone olun!


Bir yorum yazın


İçindekiler