Ekransız ve Klavyesiz Raspberry Pi Nasıl Yönetilir?

Raspberry Pi OS kurulumunu gerçekleştirdiniz ve Raspberry Pi’nızı ekransız ve klavyesiz yönetmeniz mi gerekiyor? Aşağıdaki adımları uygulayarak hızlıca raspberry pi’nızın yönetimini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle Raspberry Pi OS kurulunu gerçekleştirdiğiniz micro sd kart yada usb belleğinizi bilgisayarınıza bağlayın. Ana dizinde SSH adında bir boş dosya oluşturun. Bu dosya raspberry pi’ınıza SSH ile bağlanabilmenizi sağlayacaktır.

Dosyayı oluşturduktan sonra micro sd kartınızı yada usb belleğinizi raspberry pi’nıza bağlayın ve çalıştırın. Artık bir SSH istemcisi ile raspberry pi’ınıza bağlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linkten bilgisayarınıza indirerek kurabileceğiniz popüler bir uygulama olan PuTTY uygulamasının son versiyonuna ulaşabilirsiniz. Dilerseniz başka bir SSH istemcisi de kullanabilirsiniz.

PuTTY: https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html

Bu aşamada aşağıdaki yöntemlerden birisi ile bilgisayarınız ile raspberry pi’nızı aynı ağ üzerinde çalıştırmalısınız.

  1. Ethernet bağlantısı ile raspberry pi’ınızı doğrudan bilgisayara bağlamak
  2. Ethernet bağlantısı ile raspberry pi’ınızı bilgisayarınızında bağlı olduğu modeme bağlamak
  3. WiFi ile raspberry pi’nızı bilgisayar üzerinde oluşturulan WiFi ağına bağlamak
  4. WiFi ile raspberry pi’nızı bilgisayarınızında bağlı olduğu WiFi ağına bağlamak

Üç ve dördüncü maddeler ile gerçekleştirebilmek için öncelikle raspberry pi’nızı bağlamak istediğiniz WiFi ağı için ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için Ekransız/Monitörsüz ve Klavyesiz Raspberry Pi Bir WiFi Ağına ve İnternete Nasıl Bağlanır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Birinci ve üçüncü seçenekler için PuTTY üzerinde aşağıdaki ayarlamaları yaparak SSH bağlantısı gerçekleştirebilirsiniz.

Host Name (or IP address): raspbberypi.local
Port: 22

Eğer ikinci ve dördüncü seçeneklerden birisiyle ilerliyorsanız raspberry pi’nıza atanan yerel ip adresini öğrenmeniz gerekecektir. Bunun için model arayüzüne giriş yapabilir ve istemciler listesinde raspberry pi’ınızın yerel ip adresini görebilirsiniz. Örneğin 192.168.1.xx benzeri bir adres göreceksiniz.

Bu yöntemlerden herhangi birisi ile SSH bağlantı isteği gerçekleştirdiğinizde sizden kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Raspberry pi varsayılan kullanıcı adı ve şifre aşağıdaki gibidir. Bu değerleri daha önce değiştirdiyseniz ona göre işlem yapmalısınız.

Varsayılan kullanıcı adı: pi
Varsayılan şifre: raspberry

SSH bağlantısı gerçekleştikten sonra aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.

sudo raspi-config

“Interfacing Options” seçimi ile devam edelim.

VCN’yi aktif hale getireceğiz.

Son olarak bilgisayarımıza VNC istemcisi kurduktan sonra uzaktan yönetim ile raspberry pi ekranına ulaşacağız. Aşağıdaki bağlantıdan VNC Viewer indirerek kurabilirsiniz.

VNC Viewer: https://www.realvnc.com/en/connect/download/viewer/

VNC Viewer uygulamasını çalıştırdıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek raspberry pi ekranına ulaşarak raspberry pi’ızı ekransız ve klavyesiz olarak yönetebileceksiniz.


Bir yorum yazın


İçindekiler