Arduino UNO’yu Atmel Studio’da Tanımlamak ve Kullanmak

Arduino UNO kartımızı Atmel Studio’da kullanabilmek için öncelikle AVRDUDE programına ihtiyacımız vardır. Aşağıdaki web adresinden versiyonu yada dilediğiniz versiyonu ile AVRDUDE yazılımını indirebilirsiniz.

http://download.savannah.gnu.org/releases/avrdude/

AVRDUDE indirme sayfası

İndirdikten sonra C dizininde AVRDUDE adında bir klasör oluşturarak AVRDUDE dosyalarını bu klasörün içine taşıyoruz. Dilerseniz farklı bir dizinde dilediğiniz şekilde bir klasör oluşturabilirsiniz ancak yazımızda belirttiğimiz AVRDUDE adresini kendi oluşturduğunuz klasör adresine göre uyarlamanız gerekecektir.

C dizininde oluşturulan AVRDUDE klasörü
AVRDUDE klasörü içeriği

ATMEL STUDIO’da AVRDUDE kullanmak için AVRDUDE’un bir Tool (Alet) olarak tanımlanması gerekmektedir. Bu işlemi Tools kısmında External Tools sekmesinden gerçekleştireceğiz.

Açılan pencerede oluşturacağımız External Tool için dilediğini bir Title (Başlık) belirledikten sonra (biz “Arduino UNO” şeklinde bir başlık belirleyeceğiz) Command ve Arguments girişlerini aşağıdaki şekilde ayarladıktan sonra yeni bir External Tool tanımlıyacağız.

Title (Başlık)Arduino UNO (veya istediğiniz bir başlık)
CommandC:\AVRDUDE\avrdude.exe
Arguments-C”C:\AVRDUDE/avrdude.conf” -v -patmega328p -carduino –PCOMx -b115200 -D -Uflash:w:”$(ProjectDir)Debug\$(TargetName).hex”:i
Use Output windowProgramımızı yazarken herhangi bir aksilik oluğunda görebilmek için bu seçeneği aktif hale getiriyoruz.
ÖNEMLİ UYARI!
COMx bölümünü sizin Arduino UNO’nuzun bağlı olduğu COM portuna göre ayarlamalısınız.

*Arduino UNO’nuzun hangi COM portundan bilgisayarınıza bağlantığını aygıt yöneticisinden görebilirsiniz.


Oluşturduğunuz External Tool’a, Tools sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Yazdığınız programı derledikten sonra Tools > Arduino UNO bağlantısına bastığınızda derlenen programınız Arduino UNO’ya gönderilecektir. Burada önemli olan yazdığınız programı derlemezseniz programınız gönderilemeyecektir. Yada her değişikliğinizde derlemeyi unutmamanız gerekmektedir. Yoksa bir önceki derlemeniz Arduino UNO’ya gönderilecektir.

Her seferinde Tools sekmesinden bu işlemi seçerek zaman kaybetmemek için Toolbar bölümüne oluşturduğumuz External Tools’umuzu ekleyebiliriz. Bunun için Toolbar çubuğuna sağ tıklayarak yada yine Tools sekmesinden ulaşacağımız Customize.. seçeneğini kullanacağız.

Custimize ekranı açıldıktan sonra Commands sekmesini seçiyoruz. Daha sonra Toolbar bölümünden Build seçeneği aktiften Add Command butonuna tıklayacağız.

Add Command ekranın Tools bölümünden External Command 1 seçeneğini seçeceğiz. *Oluşturduğumuz external tools sırasına göre düşünülmelidir.

Aşağıdaki görseldeki şekilde Toolbar’ımızda kısayolumuzu oluşturmuş olduk. Artık derlemiş olduğumuz programımızı bu butondan direk Arduino UNO’nuza yazdırabilirsiniz.

Artık ilk deneme programımızı yazarak, derledikten sonra Arduino UNO’muza derlenen yazılımı göndererek test etmeye hazırız.

Öncelikle yeni bir proje oluşturalım.

Çalıştırılabilir bir proje olan “GCC C Executable Project” türünü seçerek projemizi oluşturuyoruz.

Arduino UNO’larda kullanılan Atmega328P mikroişlemcisini seçerek devam ediyoruz.

#include <avr/io.h>
#ifndef F_CPU
#define F_CPU 16000000UL
#endif
#include <util/delay.h>
int i=1;
int main(void)
{
	DDRD = 0xFF;
	while (1)
	{
		PORTD = 0x01; //0000 0001
		for	(i=1;i<=7;i++)
		{
			PORTD = PORTD << 1;
			_delay_ms(1000);
		}
		for	(i=1;i<=7;i++)
		{
			PORTD = PORTD >> 1;
			_delay_ms(1000);
		}
	}
}

Arduino UNO’muzun önce tüm D portarını çıkış olarak tanımlayan ve D portunu kullanarak ilk bitinde tanımlanan 1 değerini her saniyede portları tamamlayana kadar önce sola sonra sağa kaydırarak bir kayan ışık programını Build sekmesinde yer alan Build Solition seçeneği ile derliyoruz. Toolbar üzerinden yada klavyemizden F7 kısayolunu da kullanabiliriz.

Output ekranında herhangi bir hata var mı diye kontrol ediyoruz.

Herhangi bir hata gözükmediği için artık Arduino UNO’muza hazırladığımız programı gönderebiliriz.

Toolbar’da oluşturduğumuz kısayolu kullanarak programızı Arduino UNO’muza gönderiyoruz.

Output ekranımızdan herhangi bir aksilik var mı diye bakıyoruz.

Herhangi bir problem olmadan programımız Arduino UNO’muza yazıldı. Şimdi aşağıdaki videodan sonucu izleyelim.

Artık mikroişlemci programlamanın temellerini daha iyi anlayabilecek şekilde Arduino UNO’muzda çok daha profesyonel olarak programlamalar hazırlayabilirsiniz.

Başka bir konuda görüşmek üzere…


Bir yorum yazın


İçindekiler